BUDOVA POJIŠŤOVNY ČESKÁ LÍPALOKALITA:

Česká Lípa, U Synagogy

FUNKCE:

administrativa

INVESTOR:

Česká Pojišťovna a.s.

REALIZACE:

1995

PROJEKT:

1992-1993

SPOLUPRÁCE:

Ing. Arch. Jiří Kňákal

Ing. Arch. Lenka Kotišová

Ing. Arch. Zdeněk Šťastný

HIP:

Ing. Karel Bartoníček

FOTOGRAFIE:

Mgr. Jan BrodskýZ urbanistického hlediska byl objekt postaven v místě proluky jihovýchodní části historického města. Trojúhelníková stavební parcela svojí severní stranou navazovala na stávající objekty. Půdorysně ctí navržený tvar parcely, výškově je rozdělen dle regulativů na dvou a pěti podlažní část.

Přední, nižší část budovy je navržena jako patrová vnitřní hala prosvětlená střešními světlíky. Na vlastní plochu haly a ochozy v prvním patře navazují buňkové kanceláře, provoz rychlého občerstvení a původně i prostor bankovní filiálky. Zadní vícepatrová část objektu je klasickou administrativní budovou. Tato část je navržena v historizujícím pojetí (v době vzniku nepřekonatelná podmínka vedení města). Nízká část (soudobý výtvarný výraz) je vizuálně spojena pomocí designu fasád na úrovni parteru.

Objekt je nepodsklepen, konstrukci tvoří kombinace železobetonových stěn a sloupů s vyzdívkami. Stropy na všech úrovních jsou monolitické železobetonové. Výplně oken a dveří včetně světlíků jsou zhotoveny ze systémových hliníkových konstrukcí. Část vnější fasády je tvořena provětrávanou zavěšenou keramickou fasádou.